Vazby dokumentů

Vazba práce bývá tím posledním – závěrečným – krokem před jejím odevzdáním. Pojďme se podívat, jaké jsou možnosti svázání práce, jaké mají výsledné knížky vlastnosti a nahlédněme pod pokličku jejich výroby.

O platnosti přísloví, že "šaty dělají člověka" jistě není pochyb. Vždyť se stačí podívat kolem sebe v běžném supermarketu, jak se výrobci snaží prodat svůj výrobek pomocí obalu. A desky jsou také prvním, čeho si každý všimne, když závěrečnou práci vezme do ruky. Jaké jsou tedy možnosti svázání práce?

Pevná vazba s kovovou ražbou

Pevná vazba je tou nejklasičtější metodou svázání vytištěné práce. Moderní vázací stroje dokáží pevnou vazbu provést mechanickým způsobem bez použití lepidla. Desky se vyrábějí předem průmyslově. Jsou tedy již od výrobce dokonale suché a rovné, a nemusí se několik dnů nechávat schnout v knihařském lisu. Škála desek zahrnuje množství barev a povrchových materiálů. 

Vlastnímu svázání práce ale předchází ražba textů na titulní stranu desek, případně na hřbet. I přes postupnou náhradu klasických tiskových technik digitálními technologiemi se potisk desek stále provádí ručním knihtiskem. Jednotlivé řádky textu se vysázejí do kovového rámečku (sázítka) z jednotlivých mosazných písmen (liter). Takto vzniklá sazba se pak zahřátá na teplotu téměř 100 °C přes zlatou nebo stříbrnou pokovenou fólii razí do desek. Tato část pevné vazby je také nejnáročnější jak časově, tak na pečlivost kontroly vysázených textů.

Poslední operací je pak vlastní svázání desek a knižního bloku v jeden celek. Provádí se ve vázacím stroji pod značným tlakem a vazba se dá provádět prakticky na počkání.

Tento způsob vazby má i jednu "přidanou hodnotu" – práce se dá dodatečně strojově rozvázat a znovu svázat. To je s oblibou využíváno studenty pro opravu a výměnu stránek textu na poslední chvíli.

Desky s tkanicemi

Pro svázání velkého množství třeba výkresové dokumentace se dá s výhodou použít pevných desek s tkanicemi. Tkanicové desky jsou vyráběny ze stejných materiálů, jako desky pro pevnou vazbu. Dají se tedy stejným opatřit zlatou nebo stříbrnou ražbou textů.

Brožovaná lepená vazba

Ano, je to vazba, kterou znáte z knížek prodávaných v trafikách. Provádí se ve speciálním stroji nanesením tavného lepidla na hřbet knižního bloku a následného vlepení do kartonové obálky. Po několika sekundách po zatuhnutí lepidla se brožura ze tří stran ořízne (horní, spodní a vnější strana se o cca 2 mm zkrátí) stohovou řezačkou. Pro většinu běžných publikací se dá použít obálka s průhlednou přední stranou, přes kterou je vidět titulní list. Vlastní obálka se dá také samozřejmě před svázáním vytisknout černě nebo barevně na karton.

Kroužková vazba

Tento způsob vazby je nejtypičtějším pro různé pracovní materiály. Vyznačuje se plastovým nebo kovovým "hřbetem", vlastně konstrukcí, která je provlečena přes proděrované listy papíru. V takto svázané knize se dá snadno otáčet listy až o 360 º. Vazba bývá obvykle vybavena průhlednou foliovou přední stranou a kartonovou zadní stranou.

Doplňky

Kapsa na přílohy

Jedná se o trojúhelníkovou průhlednou plastovou kapsu 150x150 mm vlepenou zpravidla na vnitřní stranu zadní části desek. Slouží k zasuvutí několika listů papírových příloh.

Kapsa na CD/DVD

Tato plastová kapsa 130x130 mm s klopou se vlepí na vnitřní část zadní strany desek a slouží k vložení přílohy na optickém médiu.

Výroba CD/DVD s potiskem

Na přání je možno vyrobit (vypálit) CD nebo DVD s daty. Takový optický nosič je možno potisknout kulatou samolepicí etiketou s nadpisem vlastní práce.

Číst 2773 krát